Aktualności:
  

Trzeci dzień Święta Paschy  (28.04.11)
Trzeciego dnia święta Paschy JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku. Po Liturgii odprawione została paschalna panichida – świąteczne nabożeństwo za zmarłych. ...   (wiecej ...)


Zmartywchwstanie Pańskie PASCHA  (24.04.11)
W pierwszy dzień chwalebnego i życiodajnego święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa Paschalnej Jutrzni oraz Boskiej Liturgii w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. Nocne nabożeńs ...   (wiecej ...)


Wielka Sobota  (23.04.11)
Wielka Sobota w kalendarzu liturgicznym Kościoła prawosławnego zajmuje szczególne miejsce, bowiem jest to jedyna sobota w roku kiedy obowiązuje post. Jednakże mimo postu prawosławne świątynie zmieniają swój wystrój na biały, melodie nabożeństw przechodzą ze to ...   (wiecej ...)


Wielki Piątek  (22.04.11)
W Wielki Piątek Kościół prawosławny wspomina zbawcze i budzące bojaźń męki Pana i Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa Sens Wielkiego Piątku dobitnie ukazany jest w troparionie tego dnia: Wybawiłeś nas od przekleństwa prawa najdroższą Twoja Krwią, przygw ...   (wiecej ...)


Święty Ogień z Jerozolimy w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku   (22.04.11)
W Wielką Sobotę w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku tuż po połunoszcznicy (nabożeństwie sprawowanym tuż przed północą) planowane jest dostarczenie Świętego Ognia prosto z Bazyliki Grobu Pańskiego z Jerozolimy. Od lampki ze Świętym Ogniem trzymanej przez JE N ...   (wiecej ...)


Wielki Czwartek  (21.04.11)
Kościół prawosławny czci w Wielki Czwartek cztery wydarzenia które miały miejsce tuż przed krzyżową śmiercią Zbawiciela. Chrystus na znak pokory obmywa swoim uczniom nogi, następnie spożywa z nimi wieczerzę, która staje się zaczątkiem Eucharystii. Tego samego ...   (wiecej ...)


Greccy parlamentarzyści z wizytą u Arcybiskupa Jakuba.   (20.04.11)
13 kwietnia z wizytą u JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba przebywała delegacja prawosławnych parlamentarzystów z Grecji. Posłowie gościli w Polsce z okazji międzynarodowej konferencji nt.: "Wolontariat jako wyraz kulturowe ...   (wiecej ...)


Orędzie Paschalne JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba  (18.04.11)
Orędzie Paschalne Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego JAKUBA Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego do czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej CHRYST ...   (wiecej ...)


Święto Wejścia Pana do Jerozolimy i święcenia kapłańskie  (17.04.11)
17 kwietnia w VI Niedzielę Wielkiego Postu, Kościół prawosławny obchodził święto Wejścia Pana do Jerozolimy. Święto to nazywane jest także Niedzielą Palmową (cs. Wierbnoje Woskresienije, Niediela Waii, Wchod Gospodien wo Ijerusalim) i zaliczane jest do 12 naj ...   (wiecej ...)


XV turniej czytania tekstów cerkiewnosłowiańskich  (14.04.11)
11 kwietnia już po raz piętnasty odbyły się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku centralne eliminacje Turnieju Czytania Tekstów Cerkiewnosłowiańskich. Do ostatniego etapu przystąpiło 43 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z ...   (wiecej ...)


   Poprzednie ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Nastepne 
Uwagi prosimy kierować na adres:
Kancelaria Biskupia
ul. Św. Mikołaja 3
15-420 Białystok
tel/fax (085) 742-40-88
email: kancelaria@orthodox.bialystok.pl