Mieszkańcy DPS w Białymstoku z wizytą u Arcybiskupa Jakuba18.04.2012


11 marca JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba odwiedziła delegacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej 203 w Białymstoku. Prawosławni pensjonariusze wraz z Panią dyrektor Ewą Bonarską oraz kapelanem ks. Piotrem Pietkiewiczem złożyli abp Jakubowi świąteczne, wielkanocne życzenia.

Goście podzielili się z Arcybiskupem swoimi wrażeniami z niedawnego wyjazdu na Boską Liturgię do Monasteru Żeńskiego w Zwierkach, podczas której wszyscy przystąpili do Św. Eucharystii. Opowiedzieli także o robieniu palemek wierzbowych i świętowaniu Niedzieli Palmowej oraz sposobie spędzania w DPS Świąt Wielkanocnych. Władyka Jakub odpowiadając na pytania przybyłych, wyjaśnił historię i przebieg uroczystości zstąpienia Św. Ognia w Jerozolimie, po który udaje się w tym roku, w Wielki Piątek i Sobotę, przewodnicząc delegacji naszej Cerkwi.

Podczas spotkania Pani dyrektor zaprosiła Władykę do przybycia na corocznie organizowany przez DPS Międzynarodowy Przegląd Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który odbędzie się w tym roku w dniach 14 – 15 maja.

Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku jest największą tego typu placówką w kraju. Świadczy opiekę stacjonarną osobom niepełnosprawnych intelektualnie, fizycznie i chorym psychicznie. Wśród około 300 mieszkańców DPS ponad 50 osób jest prawosławnych. Opiekę duszpasterską w placówce od 2008 roku sprawuje kapelan ks. Piotr Pietkiewicz, w nauczaniu religii pomaga mu katechetka Anna Ołdakowska.


ks. Piotr Pietkiewicz


<<<<    ^^^^    >>>>>


Powrót1