Hagia Sophia, Białystok
 
    Białostocka cerkiew Hagia Sophia (Mądrości Bożej) jest miniaturą w skali 1:3 świątyni znajdującej się w Konstantynopolu (dzisiejszy Istambul, czyli Stambuł). Bizantyjska świątynia w Konstantynopolu wzniesiona została w VI w.n.e. z fundacji Justyniana I przez Izydora z Miletu i Antemiosa z Tralles. Autorem projektu białostockiej świątyni jest architekt Michał Bałasz. Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił w listopadzie 1987 roku Patriarcha Ekumeniczny (Konstantynopolitański) Dimitrios I. Wraz z Patriarchą Dimitriosem był wtedy w Polsce ówczesny Metropolita Bartolomeusz. Już jako Patriarcha Ekumeniczny BARTOLOMEUSZ I odwiedził Polskę w październiku 1998 roku.
 
 
  
 
    Dnia 15.10.1998r. odbyło się uroczyste poświęcenie cerkwi Hagia Sophia. Nabożeństwu przewodniczył Jego Świątobliwość Patriarcha BARTOLOMEUSZ wraz z Jego Eminencją Metropolitą SAWĄ. W nabożeństwie wzięli też udział biskupi greccy towarzyszący Patriarsze, a także wszyscy biskupi polskiej Cerkwi Prawosławnej oraz liczni duchowni i tłumy wiernych. Darem Patriarchy dla parafii są piękne freski w stylu bizantyjskim.
 
 
   
 
    Dwa lata 4-osobowa grupa malarzy z Grecji pracowała nad polichromią w cerkwi Hagia Sophia. Grupą malarzy kierował profesor Konstantinos Xenopoulos. Współpracowali z nim jego uczniowie: Konstantinos Tzitzilis oraz małżeństwo Leonidas i Maria Tsauparoglou. Profesor Xenopoulos jest wykładowcą ikonografii na Uniwersytecie w Salonikach. Kształcił się a później wykładał w słynnej szkole ikonograficznej na Górze Athos, do niedawna jedynej szkole ikonograficznej w Grecji. Malarze z Grecji otrzymali błogosławieństwo od Patriarchy Konstantynopolitańskiego BARTOLOMEUSZA, który uczestniczył w uroczystości poświęcenia cerkwi. Polichromia w kopule świątyni jest darem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego dla cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku. Polichromia części ołtarzowej jest natomiast osobistą ofiarą malarzy. Prace nad polichromią prowadzone były w lecie roku 1998 i 1999.
 
 
  
 
 
 
   
 
Proboszczem parafii jest ks. prot. Anatol Konach.
Święto parafialne - Narodzenie Najświętszej Marii Panny - 21 września (8 września, stary styl)
 
 
 
Hagia Sophia, Konstantynopol
 
Porządek nabożeństw w Cerkwi Hagia Sophia (Białystok-Jaroszówka, ul. Trawiasta 5):
dni powszednie: 800 - Św. Liturgia
piątek: 1700 - Akafist
sobota: 1700 - Wsienoszcznaja (Całonocne czuwanie)
niedziela: 800 i 1000 - Św. Liturgia, 1700 - Akafist
święta: 900 - Św. Liturgia